Ședința Comisiei pentru Situații Excepționale a municipiului Chișinău a avut loc ieri-seară. Primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, a spus că, la solicitarea locuitorilor din Durlești și în urma discuțiilor cu primarul Eleonora Șaran, în contextul situației complicate în care se află astăzi orășelul, Chișinăul va veni în sprijinul Durleștiului. Este vorba despre reabilitarea unor străzi, salubrizarea și evacuarea gunoiului acumulat, informează TRIBUNA.
În acest context, edilul a subliniat că municipalitatea începe să intervină imediat atât cât va reuși și cât îi vor permite temperaturile.
„Străzile propuse pentru următoarea perioadă sunt: Dimo, Caucaz, Vladimirescu, Alexandru cel Bun.
Pentru efectuarea lucrărilor, a fost necesară convocarea CSE Chișinău.
Situația din ultima perioadă fiind deplorabilă. Chiar și în momente grele, rămânem uniți”, a conchis Ion Ceban.







