[ X ]
Important25 Martie 2026 09:41

Ședința CSE Chișinău. Ion Ceban, despre starea de alertă în energetică: Se vor lua măsurile recomandate la nivel național

Primarul General, Ion Ceban a anunțat că, la ședința CSE Chișinău s-a discutat despre situația cu privire la energia electrică, informează TRIBUNA. 

În acest context, edilul precizează:

1. S-a luat act de informația prezentată la nivel central.

2. Se vor lua măsurile recomandate la nivel național.

3. În cazul deconectărilor de energie electrică, să cunoaștem din timp, astfel încât să putem acționa imediat în ceea ce privește activitatea transportului public, iluminatul stradal, semaforizarea și, nu în ultimul rând, funcționarea spitalelor, a serviciului de pompare a apei, funcționarea lifturilor și a altor infrastructuri cu potențial de risc.

4. În caz de necesitate, se va propune trecerea elevilor pe online, la distanță sau altă decizie care va fi impusă de situații, pentru a diminua din presiunea publică, dacă vom fi nevoiți să oprim parțial sau integral troleibuzele, în vederea economisirii energiei electrice, sau în cazul unor deconectări totale și/sau alte soluții care vor fi impuse de situații.

5. Pentru informare, rugăm ca cetățenii să urmărească informațiile oficiale transmise de autoritățile centrale.

6. Primăria Chișinău va informa despre toate acțiunile pe care le va întreprinde, în caz de necesitate, pe toate instrumentele de comunicare disponibile.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...