Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a anunțat, ieri-seară, că a fost instalat un baraj absorbant de protecție pentru a securiza sursa de apă a capitalei, informează TRIBUNA.
„La această etapă, nu există niciun risc pentru locuitorii din Chișinău și suburbii. Acționăm preventiv pentru siguranța tuturor.
Având în vedere că planificăm noi intervenții la stație, am avut o discuție cu Primarul General pentru a ne coordona activitățile”, a spus ministrul.
Oficialul a subliniat că „siguranța aprovizionării cu apă potabilă este prioritară”.







