Ex-prim-ministrul Republicii Moldova, Natalia Gavrilița, a semnat un acord de colaborare cu Guvernul. Mai exact, Cancelaria de Stat, reprezentată de secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, și Asociația Obștească „Parteneriate pentru Noua Economie” (PNE), reprezentată de directoarea Natalia Gavrilița, au semnat un Memorandum de colaborare pentru sprijinirea implementării Mecanismului de reformă și creștere pentru Republica Moldova, informează TRIBUNA.
Parteneriatul are ca scop pregătirea și gestionarea mai eficientă a proiectelor investiționale în domenii importante pentru dezvoltarea țării: infrastructură și transport, energie, tranziție verde și digitală, agricultură și industrie alimentară, dezvoltare rurală, educație și ocuparea forței de muncă, cu accent pe tineri și creșterea nivelului de trai.
În cadrul cooperării, PNE va oferi expertiză tehnică pentru îmbunătățirea modului în care sunt pregătite, monitorizate și raportate proiectele investiționale, inclusiv în procesul de raportare către Uniunea Europeană. Totodată, vor fi dezvoltate competențele funcționarilor publici implicați în implementarea acestor proiecte.
Cancelaria de Stat va integra această expertiză în consolidarea mecanismelor instituționale necesare implementării angajamentelor asumate de Republica Moldova.







