[ X ]
Important12 Ianuarie 2026 15:20

PNM: Pe parcursul anului trecut, am înaintat peste 30 de solicitări oficiale

Partidul Național Moldovenesc (PNM) a tras linie și a anunțat că, pe parcursul anului 2025, a înaintat „peste 30 de solicitări oficiale, sesizări, inițiative și demersuri publice către Guvern, Parlament, Procuratura Generală, Comisia Electorală Centrală, ministere și alte instituții-cheie ale statului”, informează TRIBUNA. 

Aceste acțiuni au vizat siguranța publică, justiția, integritatea procesului electoral, educația, sănătatea, sistemul de pensii, familia și identitatea națională.

„Am cerut modificări legislative, investigații penale, eliminarea privilegiilor politice, oprirea complicităților cu regimul separatist și corectarea unor decizii care pun în pericol democrația.

Prezența noastră a fost constantă, documentată și incomodă. Unele inițiative au fost respinse, altele atacate, iar altele corectate ulterior chiar de autorități — dovadă clară că presiunea publică funcționează, iar noi am exercitat-o chiar și din afara Parlamentului” – se spune în declarația partidului.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...