În perioada 3-5 decembrie 2025 vor avea loc testările platformei de tranzacționare OPEM Moldova cu oferte de vânzare și cumpărare a energiei electrice, informează TRIBUNA.
OPEM va înregistra pentru teste și va configura numai participanții care s-au înregistrat la Piața pentru Ziua Urmatoare sau au depus dosarul pentru înregistrare până la data de 27.11.2025 inclusiv.
Funcționarea PZU va permite tranzacționarea energiei electrice pe o bază competitivă, cu livrare în ziua următoare zilei de tranzacționare, având un rol esențial în formarea prețului corect și echitabil pentru participanți.
În acest context, OPEM Moldova și OPCOM România organizează pe 26 noiembrie 2025 webinar dedicat prezentării modului de funcționare a platformei de tranzacționare a Pieței Zilei Următoare (PZU) și Pieței pe Parcursul Zilei (PPZ).







