[ X ]
Alegeri29 Septembrie 2025 09:53

Olesea Stamate - după alegeri: Această rundă este doar prima. Nu renunţăm. Nu tăcem. Continuăm

Olesea Stamate, candidat independent la parlamentare, care a obținut 0,37% (4749 voturi), a adresat mulțumiri fiecărui alegător care a votat-o, informează TRIBUNA. 

„Numărătoarea voturilor e practic finalizată. Vreau să mulțumesc fiecărui alegător care m-a susținut. În condițiile actuale a fost un adevărat act de curaj. În contextul în care campania a fost doar despre sperietori (război, închiderea granițelor și altele de genul acesta) dar și de discursul privind votul risipit – să mă votați a fost un gest cu adevărat curajos. Peste cinci mii de alegători curajoși! Vă mulțumesc din suflet! La fel, vreau să mulțumesc tuturor celor care m-au susținut în campanie. Ați fost mulți care mi-ați oferit susținere, dezinteresat, de la un cuvânt de încurajare, până la organizarea întâlnirilor, distribuția materialelor sau susținere financiara pentru campanie. Fiecare ajutor a contribuit la rezultatul pe care l-am obținut”, a menționat ea.

Referitor „la rezultatul mare al acestor alegeri”, politiciana a spus că „este clar: avem o ţara sfâșiată. Suntem mai dezbinați decât eram până la campania electorală. Principalul rezultat al acelor alegeri este: oameni speriaţi, mai multă neîncredere în instituţii şi o democrație care pare mai fragilă decât oricând”.

„Nu ne permitem ca această stare a națiunii să devină normă. Să transformăm dezamăgirea în acțiune și neîncrederea în mobilizare. Dacă cineva crede că poate păstra puterea din frică, greșește.

Începe o nouă perioadă în care curajul și implicarea nu mai sunt opţionale. Această rundă, previzibil, a fost câștigată de politicienii care funcționează prin frică, manipulare și presiuni.

Această rundă este doar prima. Nu renunţăm. Nu tăcem. Continuăm” – a mai spus Olesea Stamate.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial De ce abordarea statului faţă de agricultură trebuie regândită Într-un interviu acordat anterior, eu am menţionat că statul ar trebui să regândească abordarea sa faţă ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...