Comisara Europeană pentru Extindere, Marta Kos, într-o adresare video, a declarat că, în puțin peste un an, Republica Moldova a finalizat procesul de evaluare a gradului de aliniere la legislația europeană, informează TRIBUNA.
Potrivit spuselor sale, prin această realizare, Republica Moldova demonstrează că este hotărâtă să adere la UE și că este pregătită pentru următoarea etapă a procesului de integrare.
„Este încă un pas spre un viitor mai sigur, mai prosper și mai democratic, împreună în familia europeană”, a subliniat Marta Kos.







