[ X ]
Important26 Iunie 2025 16:02

Ministerul Afacerilor Externe a transferat 43 de dosare din perioada sovietică în gestiunea Agenției Naționale a Arhivelor

Viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe, Mihai Popșoi, și directorul Agenției Naționale a Arhivelor, Igor Cașu, au semnat, astăzi, procesul-verbal de predare-primire a 43 de dosare arhivistice din perioada 1955-1991, informează TRIBUNA.

Dosarele, care documentează activitatea diplomatică și instituțională a Republicii Moldova în perioada sovietică, au fost transferate din gestiunea Ministerului Afacerilor Externe către Agenția Națională a Arhivelor, pentru a fi păstrate și puse la dispoziția celor interesați de studierea istoriei recente a țării și în vederea valorificării acestora.

„Păstrarea memoriei instituționale este esențială pentru a înțelege mai bine parcursul nostru istoric și diplomatic. Prin acest gest, reafirmăm angajamentul de a proteja și valorifica documentele care vorbesc despre trecutul nostru și contribuie la consolidarea identității noastre,” a declarat ministrul Mihai Popșoi.

Acest transfer reconfirmă angajamentul Ministerului Afacerilor Externe de a contribui activ la păstrarea și transmiterea memoriei instituționale, oferind publicului acces la documente care reflectă evoluția statului și rolul diplomației în istoria Republicii Moldova.

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Prevederile din programul noului Guvern care merită o atenţie deosebită Anterior, eu am expus public în numărate rânduri poziţia şi punctele de vedere pe care le am în raport ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...