[ X ]
Alegeri4 Iunie 2025 06:24

Au început înregistrările pentru votul prin corespondență la alegerile parlamentare din 28 septembrie!

Începând cu 3 iunie curent, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot care, în perioada votării, se vor afla pe teritoriul Statelor Unite ale Americii, Canadei, Regatului Norvegiei, Regatului Suediei, Republicii Finlanda, Islandei, Japoniei, Republicii Coreea, Uniunii Australiei, Noii Zeelande, se pot înregistra pentru a vota prin corespondență la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025, informează TRIBUNA. 

Înregistrarea pentru votul prin corespondență este o procedură obligatorie prin care alegătorul îşi exprimă intenția de a vota în străinătate cu utilizarea serviciilor poștale/de curierat. Scopul procedurii este de a stabili numărul de alegători care optează pentru această metodă alternativă de vot și de a întocmi listele electorale pentru votul prin corespondență.

Procesul de înregistrare se realizează online, prin intermediul paginii web oficiale http://alegator.md , administrată de către Comisia Electorală Centrală, ori pe linkul direct https://inregistrare.cec.md. Alegătorul care dorește să se înregistreze pentru votul prin corespondență trebuie să completeze un formular online, în care să menționeze: adresa poştală completă la care solicită să fie trimis prin poștă plicul cu materiale pentru votare; datele de contact  – adresa de e-mail şi numărul de telefon; fotografia cu faţa sa efectuată simultan cu actul de identitate care confirmă dreptul de vot: paşaportul cetăţeanului Republicii Moldova (inclusiv cu termen de valabilitate expirat), buletinul sau cartea de identitate a cetăţeanului Republicii Moldova.

Comisia atrage atenția că înregistrările anterioare pentru alegerile prezidențiale și referendumul republican constituțional din anul 2024 nu mai sunt valabile. Pentru a putea vota prin corespondență la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025, alegătorul trebuie să se înregistreze din nou.

Perioada de înregistrare se va încheia la data de 14 august 2025.

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Impactul construcţiilor asupra evoluţiei PIB: tendinţă îngrijorătoare Datele oficiale făcute publice de Biroul Naţional de Statistică privind Produsul Intern Brut în primul ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...