[ X ]
Important16 Februarie 2025 07:01

Maia Sandu: Ne dorim o pace durabilă și care să ne mențină în lumea liberă. O astfel de pace nu se poate decide fără Ucraina, și nici fără Europa

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la Conferința de Securitate de la München, un forum de referință în domeniul securității globale, unde a discutat cu lideri internaționali despre necesitatea consolidării unității europene și a cooperării democrațiilor în fața provocărilor de securitate actuale, informează TRIBUNA.

În marja conferinței, Președinta Maia Sandu a discutat cu mai mulți oficiali prezenți la eveniment, printre care Președintele Consiliului European, António Costa, Președintele Estoniei, Alar Karis, Președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, Prim-ministrul Irlandei, Micheál Martin, Cancelarul Austriei, Alexander Schallenberg, Ministra Afacerilor Externe a Canadei Melanie Joly. În dialog cu Salome Zourabichvili, Președinta Sandu a reafirmat sprijinul pentru democrația și drumul european al poporului georgian.

Șefa statului a subliniat importanța unității europene ca fundament al păcii, securității și prosperității. Referindu-se la securitatea regională, Președinta Sandu a menționat: „Nimeni nu-și dorește pacea mai mult decât Ucraina. Și noi, în Moldova, ne dorim pacea – ne dorim o pace durabilă și care să ne mențină în lumea liberă. O astfel de pace nu se poate decide fără Ucraina, și nici fără Europa.”

În cadrul discuțiilor, a fost reafirmat rolul Republicii Moldova pentru securitatea regională și importanța sprijinului internațional în consolidarea rezilienței țării noastre.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Impactul construcţiilor asupra evoluţiei PIB: tendinţă îngrijorătoare Datele oficiale făcute publice de Biroul Naţional de Statistică privind Produsul Intern Brut în primul ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...