Pentru duminică, 5 ianuarie, se anticipează un consum total de energie electrică pe malul drept al râului Nistru cu 7-8% mai mic față de ziua precedentă, sâmbătă, 4 ianuarie. Respectiv va fi necesară mai puțină electricitate de import, informează TRIBUNA.
În acest sens, Energocom a făcut rezervările de capacități la hotarul cu România pentru a achiziționa energia electrică contractată sau cea de pe bursă necesară în special în orele de vârf.
„Prin urmare, pentru data de 5 ianuarie, consumul de energie electrică va fi acoperit de centralele de termoficare din Chișinău și Bălți, instalațiile de energie regenerabile locale și energia din import” – a precizat Energocom.







