Ministerul Finanțelor a anunțat încheierea perioadei de subscriere pentru cea de-a doua emisiune de VMS realizată prin platforma eVMS.md în perioada 6-15 decembrie curent, informează TRIBUNA.
Valoarea investițiilor în obligațiuni de stat în cadrul perioadei de subscriere desfășurate prin intermediul platformei www.evms.md a depășit de peste trei ori volumul indicativ al emisiunii stabilit inițial, ajungând la 150,9 milioane lei. Acest rezultat confirmă interesul cetățenilor Republicii Moldova pentru investiții sigure și avantajoase în viitorul lor și al țării.
Pe parcursul a celor 10 zile de subscriere, au fost înregistrate 1215 tranzacții. Cetățenii au investit 104,5 milioane lei în obligațiuni de stat cu maturitatea de 1 an și dobânda de 6,85% (30,7% din total) și 46,3 milioane lei în obligațiuni de stat cu maturitatea de 2 ani și dobânda de 7% (69,3% din total). Rata dobânzii este fixă pentru ambele opțiuni. Venitul obținut din dobânzile aferente valorilor mobiliare de stat nu se impozitează.
Ieri, VMS procurate în perioada de subscriere au fost decontate și transferate în portofoliile investitorilor și tot din 16 decembrie a început calcularea dobânzii, care va fi plătită la fiecare 6 luni. Primul cupon va fi achitat la data de 16 iunie 2025.







