[ X ]
Important19 Noiembrie 2024 10:15

(VIDEO) Au depus jurământul! Trei ministere au șefi noi de astăzi 

Cei trei miniștri desemnați au depus, în această dimineață, la Președinție, jurământul de învestire în funcție, informează TRIBUNA.

Astfel, Vladimir Bolea a renunțat la Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare și a devenit vicepremier, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, condus, până la 15 noiembrie curent, de Andrei Spînu.

În fruntea Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare a venit Ludmila Catlabuga.

Daniela Misail-Nichitin a trecut din funcția de secretar de stat al Ministerului Afacerilor Interne în cea de ministru, înlocuindu-l pe Adrian Efros.

Președintele Maia Sandu a adresat felicitări noilor miniștri și a declarat că o bucură faptul că ponderea femeilor în echipa guvernamentală crește.

La rândul său, Prim-ministrul Dorin Recean le-a urat bun venit noilor colegi în echipă și i-a îndemnat să demonstreze angajament ferm în transformarea țării.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...