Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a exercitat dreptul la vot în cadrul turului II al alegerilor prezidențiale.
La ieșirea din secția de votare, șeful legislativului a menționat că a votat pentru un viitor european al moldovenilor din țară și de pretutindeni.
„Am votat pentru viitorul Moldovei și al tuturor moldovenilor din țară și de pretutindeni, pentru pace, prosperitate și un viitor european”, a spus Igor Grosu.
Președintele Parlamentului i-a îndemnat pe cetățeni să se mobilizeze și să participe masiv la vot. „Deși avem o prezență relativ bună, vedem că grupările criminale organizate și cei care stau în spatele lor nu se liniștesc. Riscul este foarte mare, de aceea nu ne relaxăm și ieșim exemplar la vot. Îndemnul meu este să ne mobilizăm toți, și cei de acasă, și de peste hotare, și să votăm sincer”, a subliniat șeful legislativului, Igor Grosu.







