Igor Grosu, președintele Parlamentului, președintele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), afirmă că, pentru turul doi al alegerilor prezidențiale, trebuie făcute două lucruri, informează TRIBUNA.
„Două lucruri avem de făcut: unul – instituțiile să continue să-și facă treaba la turații maxime și să comunice cât mai des despre ce au reușit, unde au ajuns, ce au descoperit și cum au intervenit; doi – mobilizarea.
Nu există numai un remediu unilateral. Trebuie să fie aplicate ambele, pentru că pericolul este prea mare!”, a spus el în cadrul emisiunii „Secretele puterii” de la Jurnal TV.
Totodată, liderul PAS a spus că trebuie să se mobilizeze instituțiile de stat – SIS, Procuratura, Poliția și să-și facă treaba, iar politicienii, liderii de opinie, presa – să mobilizeze cetățenii să iasă la vot.







