[ X ]
Alegeri23 August 2024 19:39

Stopați de polițiști în timp ce se deplasau la o “înmormântare”. Au fost depistate materiale cu tentă electorală!

Astăzi, polițiștii aflați în misiune de serviciu pe traseul din apropierea localității Grigorăuca din raionul Sîngerei au stopat pentru verificări două automobile care transportau marfă cu tentă electorală, fără acte de proveniență, informează TRIBUNA.

În timpul discuțiilor cu oamenii legii șoferii de 38 și, respectiv, 46 de ani, ambii locuitori ai capitalei, nu au putut prezenta actele necesare pentru produsele transportate. Mai mult, unul dintre șoferi a declarat că merge cu marfa la o înmormântare.

În urma verificărilor, în unitățile de transport oamenii legii au depistat 1446 de căni, 1200 de pixuri, 12 pachete cu baloane, 480 de carnete, 1195 de genți din bumbac, toate cele enumerate având inscripția “blocului politic Victorie”.

Totodată au mai fost depistate 1200 de suporturi pentru baloane, 183 de imagini fotografice cu chipul unui personaj politic însoțite de inscripția „у нас все получится!”, 2 facsimile cu semnături neidentificate și un pachet cu documente juridice a partidului politic„Șansa” și a “blocului politic Victorie”.

Pe caz a fost inițiată o procedură contravențională, care ulterior va fi conexată cu un dosar penal pornit pentru finanțarea ilegală a partidelor politice și spălare de bani.

Despre acest caz urmează să fie sesizată și Comisia Electorală Centrală, pentru a se expune conform competenței.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Prevederile din programul noului Guvern care merită o atenţie deosebită Anterior, eu am expus public în numărate rânduri poziţia şi punctele de vedere pe care le am în raport ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...