Omul acestei săptămâni este Igor Grosu, șeful Legislativului, având în vedere că, la 31 iulie curent s-a încheiat sesiunea de primăvară a Parlamentului, informează TRIBUNA.
La finalul sesiunii, Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a sintetizat, în discursul rostit, eforturile depuse de Parlament în sesiunea de primăvară 2024 pentru a reforma justiția, a impulsiona combaterea corupției, a construi o economie puternică și a crește nivelul de trai. Printre acestea figurează susținerea agricultorilor și a mediului de afaceri, proiecte de sprijinire a copiilor, tinerilor și familiilor, investiții în dezvoltarea localităților și a infrastructurii naționale, precum și proiecte destinate moldovenilor din diasporă. De asemenea, a fost modificată legislația pentru extinderea categoriilor de persoane care trebuie să depună declarația de avere și interese personale, sancționarea mai aspră a corupției electorale, măsuri pentru a evita tergiversarea proceselor de judecată. Șeful legislativului s-a referit și la rezultatele privind avansarea în parcursul european al Republicii Moldova.
„La 25 iunie, Uniunea Europeană a deschis oficial negocierile de aderare cu Republica Moldova. Un semnal puternic din partea instituțiilor europene că munca noastră, a celor din această sală, din secretariat, guvern, ministere și multe alte instituții, a meritat. Haideți, să facem din Republica Moldova o țară europeană, un proiect al tuturor, o țară în care să ne dorim să trăim noi și generațiile viitoare. Vă mulțumesc pentru tot efortul făcut în această sesiune, o sesiune interesantă, cu provocări”, a accentuat Președintele Parlamentului, Igor Grosu.
TRIBUNA precizează: Igor Grosu s-a născut la 30 noiembrie 1972 în satul Andrușul de Sus din raionul Cahul. A studiat istorie la Universitatea de Stat din Moldova. A fost viceministru al Educației în perioada 2012-2015. A fost ales deputat în Parlamentul Republicii Moldova la alegerile parlamentare din 24 februarie 2019, fiind ales ulterior și președinte al fracțiunii PAS. Din 15 mai 2016 a fost ales secretar general al PAS – funcție deținută până la 16 iunie 2020, când a fost ales prim-vicepreședinte al PAS. A fost președinte interimar al PAS din 10 decembrie 2020 până la 15 mai 2022, când a fost ales președinte al partidului. La 29 iulie 2021 a fost votat Președinte al Parlamentului. Este căsătorit, are 3 copii.







