[ X ]
Important6 Iulie 2024 10:28

PSDE cere autorităților să recunoască deportările staliniste drept acte de genocid 

Astăzi, se împlinesc 75 de ani de la al doilea val de deportări staliniste – cel mai mare organizat în Basarabia în 1949. În urma acestor deportări au avut suferit circa 36 de mii de oameni sau peste 11 mii de familii, care au fost deposedate de case și bunuri și duse în vagoane de vite, în condiții inumane, la mii de kilometri de casă. În context, Partidul Social Democrat European (PSDE) amintit că s-a adresat în repetate rânduri autoritățile Republicii Moldova pentru a recunoaște deportările staliniste ale moldovenilor și foametea din 1946-47 din Basarabia ca acte de genocid, informează TRIBUNA.

“Până în prezent însă, această inițiativă a rămas fără vreun răspuns.

Credem în continuare că este esențial ca suferințele îndurate de generațiile trecute să fie recunoscute și conștientizate, pentru a construi o societate bazată pe adevăr, respect și memorie. Lecțiile istoriei trebuie învățate, pentru ca astfel de tragedii să nu se mai repete niciodată!

În total, au existat trei valuri de deportări în masă din Moldova: în iunie 1941, iulie 1949 și aprilie 1951”, a mai spus partidul.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial O măsură necesară pentru protejarea micului business Noul Premier, Vasile Tofan a prezentat politica fiscală pentru anul viitor, una din prevederile căreia ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...