Vicepremierul pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov a avut o nouă întrevedere cu reprezentanții partidelor extraparlamentare, informează TRIBUNA.
„Continuăm dialogul și consultările cu partidele politice extraparlamentare pe subiectul integrării europene.
În ajunul primei Conferințe Interguvernamentale Republica Moldova-UE, m-am întâlnit cu reprezentanții acestor formațiuni politice, pentru a informa despre evoluțiile de pe agenda europeană și a consulta poziția generală de negociere a Republicii Moldova pentru prima Conferință Interguvernamentală.
Am îndemnat participanții la discuție ca, împreună cu colegii din partidele lor, să se implice activ în promovarea valorilor europene în localitățile țării.
De asemenea, am mulțumit partidelor care și-au manifestat interesul de a contribui la procesul de pregătire a țării la etapa de preaderare la UE”, a spus oficialul.











