Ion Sula, președintele Partidului Social Democrat European (PSDE), s-a adresat guvernării cu apelul să nu distrugă partidele proeuropene, informează TRIBUNA.
„Prin lansarea Declarației privind condamnarea traseismului politic, dorim să transmitem și un mesaj către guvernare: „Nu distrugeți partidele proeuropene, pentru că astfel vă distrugeți pe voi și, cel mai important, distrugeți viitorul european al Republicii Moldova””, a declarat politicianul în cadrul emisiunii „Punctul pe AZi” de la TVR Moldova.
Ion Sula a mai spus că, după semnarea Declarației de către formațiunile politice, PSDE va veni și cu o inițiativă legislativă în acest sens, „ceea ce va fi și un test pentru actuala guvernare”.







