Deputata Marina Tauber a anunțat că, împreună cu colegii din fostul partid „Șor”, a inițiat procedurile juridice pentru anularea rezultatelor alegerilor locale generale din noiembrie 2023, informează TRIBUNA.
Politiciana a spus că, la Comisia Electorală Centrală a fost depusă o cerere în vederea anulării actelor de confirmare a rezultatelor alegerilor, declarării acestora ca fiind nule și stabilirii datei pentru alegeri locale generale noi, amintind că, „recent, Curtea Constituțională a declarat neconstituționale prevederile Codului electoral care au impus restricții pentru sute de cetățeni, membri ai partidului „ȘOR”, de a candida la alegeri. Curtea a decis că Parlamentul a încălcat în mod grosolan Constituția prin adoptarea unor astfel de restricții. La aceleași concluzii au ajuns și Comisia de la Veneția și observatorii internaționali din partea OSCE”.
„În condițiile în care sute și chiar mii de candidați nu au putut participa la alegeri, iar alegătorii au fost privați de dreptul de a alege o alternativă, nu putem vorbi de alegeri libere și corecte. Legitimitatea întregului proces electoral a fost complet discreditată.
Astfel, doar noi alegeri – cu participarea tuturor candidaților – vor corecta greșeala gravă făcută de această grupare politică care conduce temporar Republica Moldova”, a subliniat deputata.
Marina Tauber a mai spus că nu-și pun mari speranțe în CEC, „care, din punct de vedere politic, este complet subordonată PAS”. „Dar noi nu vom renunța și vom continua lupta noastră în toate instanțele naționale și internaționale”, a conchis ea.









