Președintele Partidului Social Democrat European, Ion Sula, și vicepreședintele PSDE pentru cooperare internațională, Eremei Priseajniuc, vor participa astăzi la Conferința liderilor PES la București cu genericul „Stăm împreună – pentru Europa noastră: socială, democratică, sustenabilă”, informează TRIBUNA.
La eveniment vor participa candidatul comun al social-democraților europeni la Președinția Comisiei Europene, Nicolas Schmit, Președintele PES, Stefan Löfven, Prim-ministrul României Marcel Ciolacu, Cancelarul Germaniei Olaf Scholz, Președintele Grupului S&D în Parlamentul European, Iratxi García Pérez, comisari europeni, oficiali de rang înalt, membri și activiști social-democrați europeni.
Acțiunea se desfășoară în contextul alegerilor pentru Parlamentul European din iunie curent și are ca scop consolidarea viziunii social-democrate pentru viitorul Europei, punând accent pe unitate și solidaritate în fața provocărilor actuale.







