[ X ]
Breaking news28 Februarie 2024 12:08

Reacția Guvernului: „Ce se întâmplă la Tiraspol este eveniment propagandistic, o scamatorie”

Guvernul a venit cu o reacție la evenimentul desfășurat astăzi la Tiraspol, informează TRIBUNA.

„Astăzi printre subiectele zilei, o altă temă internă, de interes inclusiv pentru presa internațională a fost și regiunea transnistreană a Republicii Moldova. Am spus foarte clar că nu există pericole de escaladare și destabilizare a situației în regiunea transnistreană a țării noastre. Este o altă campanie prin care se încearcă isterizarea societății în jurul acestui aşa-numit eveniment de la Tiraspol. E un eveniment pus la cale de cei din stânga Nistrului și de cei de la Kremlin”, a declarat Daniel Vodă, purtător de cuvânt al Guvernului.

El a mai spus că, autoritățile nu văd pericole de destabilizare.

„Urmărim foarte atent și reiterăm că regiunea transnistreană este aliniată la obiectivul de pace și securitate

Iar ce se întâmplă la Tiraspol este eveniment propagandistic, o scamatorie care nu-și merită live-urile jurnaliștilor străini sau titlurile tensionate din buletinele de știri.

Unica tensiune a zilei de astăzi este ziua posomorâtă afară”, a conchis el.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...