La finalul zilei de proteste în mai multe locații, după ce au deblocat traseul spre și dinspre Vama Leușeni, Sergiu Stefanco, fruntaș al fermierilor, a făcut unele concluzii, informează TRIBUNA.
„Ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea, este un demagog. Cel mai mare protest avea loc la Leușeni, Vama Leușeni era blocată, iar pe el l-au trimis la Cahul… Ministrul, în loc să soluționeze problemele agricultorilor, i-a acuzat pe agricultori că protestele sunt politice și că ei vor să ajungă deputați…
Domnule ministru, în toată Europa fermierii tot politică fac?!”, a spus el.
Sergiu Stefanco a spus că agricultorii s-au supărat pe ministru și au plecat de la întâlnire.







