[ X ]
Breaking news5 Februarie 2024 15:53

Cristina Gherasimov, prezentată echipei: „Vă îndemn să continuăm munca ca să aducem țara noastră în Uniunea Europeană”

Cristina Gherasimov, viceprim-ministră pentru Integrare Europeană și coordonatoare a activității Biroului pentru Integrare Europeană, din cadrul Cancelariei de Stat, a fost prezentată de Prim-ministrul Dorin Recean, conducătorilor clusterelor pentru pregătirea de aderare la Uniunea Europeană, informează TRIBUNA. 

Potrivit Prim-ministrului, efortul comun urmează a fi depus cât la realizarea negocierilor cu partea europeană, atât și la ajustarea proceselor în interiorul țării: „Vom beneficia de expertiza partenerilor noștri străini, vom implica societatea civilă și mediul de afaceri. Am încrederea că, împreună, vom găsi o formulă care ne va ajuta să avem un proces de integrare echilibrat”.

La rândul său, vicepremierul pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a vorbit despre pașii următori și obiectivele cheie în realizarea obiectivului de țară: „Este o etapă nouă pentru Republica Moldova, din momentul în care avem decizia oficială de lansare a negocierilor. Vă mulțumesc pentru implicarea de care ați dat dovadă până în prezent și vă îndemn să continuăm munca ca să aducem țara noastră în Uniunea Europeană”.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...