[ X ]
Breaking news6 Ianuarie 2024 10:21

Petiție. Ion Ceban: Vom cere Parlamentului ca 50% din contribuțiile Capitalei la Bugetul de Stat să rămână în municipiul Chișinău

Primarul capitalei, Ion Ceban, săptămâna viitoare, va lansa o petiție și o va propune chișinăuienilor spre semnare, informează TRIBUNA.

“Să punem capăt inechității și discriminării. Vom cere Parlamentului ca 50 la sută din contribuțiile Capitalei la Bugetul de Stat să rămână în municipiul Chișinău. Vom lansa săptămâna viitoare o petiție în acest sens, prin care chem locuitorii orașului să susțină această inițiativă, care ulterior să devină proiect de lege.

Să terminăm cu abordările discriminatorii, când mun. Chișinău contribuie cu 23 de miliarde de lei în bugetul național, însă înapoi revin 2,8 miliarde, adică doar 13 la sută”, a declarat el.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...