Omul acestei săptămâni este vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, cel care a avut un aport esențial la decizia Consiliului European, din 14 decembrie curent, de a deschide negocierile cu Uniunea Europeană pentru Republica Moldova, informează TRIBUNA.
Șeful diplomației moldovenești, până la această decizie, a avut mai multe vizite la Bruxelles, precum și-n alte capitale europene, dar și a purtat numeroase discuții cu oficialii europeni, vorbindu-le despre dorința Republicii Moldova de a fi parte a marii familii europene și convingându-i că țara noastră își va face temele pe acasă.
Vicepremierul, după anunțul Consiliului European, a declarat că: „Acesta este începutul drumului nostru către statutul de membru UE cu drepturi depline. Ne așteaptă negocieri importante și reforme continue, dar suntem hotărâți să mergem pe acest drum, pentru că știm că aderarea la UE reprezintă calea noastră către prosperitate, stabilitate și securitate”.
Nicu Popescu a mai spus că sărbătorim un moment deosebit în istoria Republicii Moldova. „După o perioadă importantă în care am implementat cu succes recomandările Uniunii Europene, statele membre ale Uniunii au emis un vot pozitiv pentru deschiderea negocierilor de aderare cu țara noastră. Decizia de astăzi reprezintă un moment istoric pentru Republica Moldova, marcând cel mai important pas de până acum către aderarea noastră la marea familie a Uniunii Europene”, a spus ministrul.
Oficialul a mai menționat că, în ultimii ani, toate instituțiile statului au colaborat strâns pentru a implementa reforme esențiale. „Realizarea a 94% din recomandările Comisiei Europene este o dovadă clară a determinării noastre de a face schimbări concrete și de a aduce Republica Moldova la standardele europene. Suntem pe drumul corect și suntem hotărâți să continuăm această transformare. Începem această etapă având o bază solidă, evidențiată de un ritm dinamic de progrese, inclusiv în cele 35 de capitole de aderare, dintre care 9 înregistrează progrese substanțiale. Felicitări nouă tuturor, cu această importantă decizie, care deschide, ireversibil calea către marea familie a Uniunii Europene – un spațiu al păcii, securității și democrației”, a conchis vicepremierul.
TRIBUNA precizează: Nicu Popescu a devenit vicepremier, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene la 6 august 2021 și, astfel, a revenit de la Paris la Chișinău. Popescu continuă să fie profesor universitar asociat la Institutul de Științe Politice (Sciences Po) din Paris, calitate pe care o deține din 2016. Până a deveni ministru a fost director al programului Europa lărgită, Consiliul European pentru Relații Externe ECFR, Paris (2018- iulie 2021). Anterior a fost tot ministru al afacerilor externe al Republicii Moldova (iunie 2019 – iulie 2019). Anterior actualul ministru a mai fost: profesor asociat în cadrul programului de Master în Drept Economic și Economie Politică Internațională, Universitatea din Barcelona (2015 – 2018), analist principal, Institutul pentru Studii de Securitate al Uniunii Europene (2013-2018), consilier de politică externă și integrare europeană, Guvernul Republicii Moldova, cabinetul Prim-ministrului (2012-2013), analist principal pe Rusia și Parteneriatul Estic, Consiliul European pentru Relații Externe (ECFR), Londra (2007-2012, cercetător, Centrul pentru Studii Politice Europene (CEPS), Bruxelles (2005-2007). Nicu Popescu este Doctor în Științe Politice (Magna cum Laude) Departamentul Relații Internaționale și Studii Europene, Universitatea Central Europeană (CEU), Budapesta, deține masterat în Relații Internaționale și Studii Europene, Universitatea Central Europeană, Budapesta, și licență în Științe Politice și Relații Internaționale, Universitatea de Stat de Relații Internaționale din Moscova. Cunoaște trei limbi străine – rusă, engleză, franceză. S-a născut la 25 aprilie 1981, la Chișinău. Este căsătorit, are doi copii.







