[ X ]
Breaking news16 Decembrie 2023 07:14

Un viceguvernator al BNM a demisionat

Arcadie Albul și-a dat demisia din funcția de viceguvernator al Băncii Naționale a Moldovei (BNM), membru al Comitetului executiv. Proiectul de hotărâre prin care se acceptă cererea sa de demisie a fost votat de 57 de deputați, în cadrul ședinței plenare a Parlamentului de ieri, informează TRIBUNA.

Arcadie Albul și-a depus cererea de demisie din motive de sănătate.

Proiectul de hotărâre, care constată vacanța funcției de viceguvernator al BNM începând cu data de 1 ianuarie 2024, intră în vigoare la data adoptării.

Potrivit legislației, viceguvernatorii BNM sunt numiți de Parlament, la propunerea guvernatorului Băncii Naționale a Moldovei. Totodată, după survenirea vacanței funcției, Parlamentul, în termen de cel mult trei luni, trebuie să numească un nou membru.

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...