Igor Grosu, Președintele Parlamentului, președintele partidului de guvernare, a declarat că, indiferent când va fi decizia de deschidere a negocierilor cu Uniunea Europeană (UE), Republica Moldova trebuie să continue să facă reforme, informează TRIBUNA.
„Toate acțiunile noastre sunt reversibile – asta e calea de integrare europeană. Decizia Consiliului European e o decizie politică deloc simplă, pentru că toate cele 27 de state trebuie să spună „da”. Pe partea noastră, pe toate evaluările Comisiei Europene, am îndeplinit 94% din condiționalități… Chiar eu am rămas surprins de această cifră!
6% încă urmează să îndeplinim. Și chiar dacă sunt doar 6%, consistența e foarte mare – vorbim de reforma justiției, combaterea corupției, numirea procurorului general”, a spus el în cadrul emisiunii „În profunzime” de la Pro TV.
Totodată, Igor Grosu a spus: „Indifertent că va fi decizia pe 15 decembrie, va fi în ianuarie sau martie, noi trebuie să continuăm să facem temele pe acasă”.







