„Vom face tot ce ne stă în puteri pentru a menține parcursul european al Republicii Moldova și a nu permite deturnarea acestuia. În acest sens, discutăm cu lideri ai mai multor formațiuni politice proeuropene în vederea consolidării polului proeuropean de stânga în Republica Moldova. E timpul să lăsăm deoparte interesele înguste de partid, să dăm dovadă, în sfârșit, de maturitate politică și să punem în prim plan interesele oamenilor” – a declarat președintele Partidului Social Democrat European (PSDE), Ion Sula, în cadrul unei întrevederi cu Ambasadorul Franței în Republica Moldova, E.S. Graham Paul, informează TRIBUNA.
În cadrul întâlnirii, Ion Sula și Graham Paul au avut un schimb de opinii privind situația social-politică din țară, contextul regional, rezultatele alegerilor locale generale și procesul de integrare europeană a țării noastre.
Președintele Ion Sula a informat că Partidul Social Democrat European a obținut un scor onorabil în alegerile locale generale, fiind a treia forță politică din Republica Moldova, conform numărului de consilieri raionali și primari, și plasându-se pe prima poziție între partidele extraparlamentare.
Părțile au convenit să continue dialogul bilateral în chestiuni de interes reciproc, în special în ce privește asigurarea parcursului european al țării și a bunăstării cetățenilor noștri.
La întrevedere au mai participat vicepreședintele PSDE, Eremei Priseajniuc, și prim-consilierul Ambasadei Franței pentru cooperare internațională, Marc Ivarra.








