[ X ]
Breaking news23 August 2023 09:57

Ce i-a spus Maia Sandu lui Volodymyr Zelenskyy, în Grecia

În timpul vizitei sale de lucru în Republica Elenă, Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu a avut o întrevedere bilaterală cu omologul său ucrainean, Volodymyr Zelenskyy. Oficialii au vorbit despre tranzitul de grâne ucrainene pe teritoriul nostru, despre ultimele evoluții de pe front și despre parcursul nostru european, informează TRIBUNA.

„În această săptămână, când Republica Moldova și Ucraina își marchează Ziua Independenței, am vorbit despre cât de importante sunt pacea și libertatea pentru țările noastre. În pofida situației regionale dramatice, ambele țări fac reforme complicate și pași concreți ca să accelereze inițierea negocierilor de aderare la UE”, a subliniat Președinta Maia Sandu. 

La fel, Președinta a vorbit cu omologul său de la Kyiv și despre cel de-al treilea Summit al Platformei Crimeea la nivel de șefi de stat și de guvern, care va avea loc miercuri, 23 august. Republica Moldova va fi reprezentată la acest eveniment internațional de Prim-ministrul Dorin Recean.

„Moldova se bucură astăzi de pace datorită curajului poporului ucrainean. Moldova este alături de Ucraina, alături de ucrainenii care luptă pentru a-și apăra pământul și dreptul de a-și decide propriul viitor”, a mai spus șefa statului.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...