[ X ]
Breaking news14 Iulie 2023 09:31

Natalia Gavrilița ar putea renunța la calitatea de membru al PAS: „Am decis să...”

Ex-Premierul Natalia Gavrilița a anunțat că a decis, astăzi, să depună dosarul pentru funcția de membră a Consiliului de Supraveghere al Băncii Naționale, informează TRIBUNA. 

„Eu cred că experiența și abilitățile mele vor fi utile anume în această funcție. Am decis să mă dedic de acum încolo dezvoltării economice a țării noastre dintr-o funcție tehnică, dar foarte importantă pentru stabilitatea macro-financiară a Republicii Moldova.

În caz că voi trece acest concurs, sunt obligată de lege să renunț la orice afiliere politică, inclusiv să îmi suspend statutul de membru al PAS”, a declarat ea.

Natalia Gavrilița a spus că e o decizie grea pe care și-o asumă.

„În același timp, voi rămâne în continuare alături de cetățeni, veghind ca activitatea Băncii Naționale să fie cât mai eficientă, transparentă și credibilă”,

Alte știri la rubrica

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...