[ X ]
Important18 Iunie 2023 14:02

Omul săptămânii: Lilian Carp, candidatul PAS la funcția de primar al capitalei 

Omul acestei săptămâni este Lilian Carp, candidatul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) la funcția de primar al municipiului Chișinău, informează TRIBUNA.

După luni de discuții și analize în privința mai multor candidați, totuși, partidul de guvernare a decis că Lilian Carp e cel mai potrivit în lupta electorală pentru conducerea capitalei.

Lilian Carp a mulțumit Organizației Teritoriale Chișinău pentru că a acceptat intenția sa de a candida la funcția de primar al capitalei.

„În următoarele săptămâni voi începe negocierile și dezbaterile publice pe marginea viitorului program electoral. Chișinăul se confruntă cu probleme reale. Împreună cu echipa vom găsi soluții pentru a rezolva problema ambuteiajelor, problemele de infrastructură și energie. Vom oferi un nou suflu orașului nostru”, a spus Lilian Carp.

TRIBUNA precizează: Lilian Carp s-a născut la 12 octombrie 1978 în satul Zamciogi, raionul Strășeni. A studiat la Universitatea Pedagogică de Stat Ion Creangă și este profesor la Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport. În trecut a deținut funcțiile de președinte al Federației de Polo pe Apă din Republica Moldova, consilier în Consiliul Raional Strășeni și consilier al primarului capitalei, Dorin Chirtoacă. Până la 9 decembrie 2014, a făcut parte și din Consiliul de Administrare al S.A. Apă-Canal. Din 2006 până în 2017 a fost membru al Partidului Liberal, fiind și vicepreședinte în perioada 2013-2017. În 2018 a devenit membru al PAS, iar în 2020 a fost ales vicepreședinte al formațiunii.La alegerile parlamentare din noiembrie 2014 a candidat la funcția de deputat de pe locul 10 în lista candidaților Partidului Liberal, obținând astfel mandatul. A figurat și în listele electorale ale PL din aprilie 2009, iulie 2009 și noiembrie 2010.Desemnat de Blocul electoral „ACUM Platforma DA și PAS”, la 24 februarie 2019, a fost ales deputat în Parlamentul de legislatura a X-a în circumscripția uninominală nr. 21, Criuleni cu 9 775 de voturi (32,07%). La 11 iulie 2021 a fost ales deputat în Parlamentul de legislatura a XI-a de pe poziția 10 în lista PAS. În prezent este și președinte al Comisiei parlamentare securitate națională, apărare și ordine publică.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Un program naţional de recalificare a forţei de muncă – o necesitate stringentă     În ultima perioadă, una dintre cele mai discutate teme în spaţiul public este situaţia de pe piaţa forţei ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...