[ X ]
Important6 Octombrie 2022 09:18

PSRM cere demisia Guvernului

Partidul Socialiștilor afirmă că, o nouă majorare cu circa un sfert a tarifului la energia electrică, furnizată de Energocom, va provoca creșterea continuă a prețurilor, informează TRIBUNA. 

„În ciuda afirmației ANRE că „această decizie nu va afecta consumatorii finali”, în realitate, de fiecare dată când guvernarea majorează tarifele la energie, o face din contul cetățenilor. Mai mult, prin creșterea prețurilor și a tarifelor, regimul încearcă să-și rezolve problemele financiare” – au menționat socialiștii.

Partidul Socialiștilor, „ca și tot poporul Republicii Moldova, pledează împotriva regimului criminal, care, prin acțiunile sale analfabete și neprofesioniste, duce oamenii la disperare din cauza incapacității de a achita facturile. Nemulțumirea în creștere a cetățenilor va provoca în mod inevitabil proteste care se vor răspândi în întreaga țară”.

„PSRM cere demisia Guvernului, care prin acțiunile sale a aruncat țara într-o criză energetică și economică, precum și lichidarea ANRE – un rudiment și un complice al guvernării criminale. Noi nu putem permite o catastrofa umanitară la care țara este împinsă de regimul Maia Sandu”, a conchis partidul.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial O măsură necesară pentru protejarea micului business Noul Premier, Vasile Tofan a prezentat politica fiscală pentru anul viitor, una din prevederile căreia ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...