Ala Nemerenco, ministru al Sănătății în Guvernul Gavrilița, a deținut până acum mai multe funcții în domeniul sănătății și a absolvit mai multe programe de studii suplimentare peste hotare, informează TRIBUNA.
În ultimii zece ani, Nemerenco a ocupat următoarele poziții: decembrie 2020 – august 2021 Consilier al Președintelui Republica Moldova în domeniul sănătății; 2019 Ministru al Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Guvernul Republicii Moldova; 2017-2019 Consultant pentru Organizația Mondială a Sănătății și companii internaționale; 2016 – Consilier al ministrului sănătății României, Banca Mondială, Oficiul București; 2012-2015 – Coordonator de proiect, Organizația Mondială a Sănătății, Oficiul de țară pentru Republica Moldova.
Actualul ministru a studiat la Facultatea de Medicină în perioada 1976-1982, iar, ulterior – în perioada 2003-2007, a făcut studii de Doctorat în medicină socială și management la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”.
În CV, Nemerenco a indicat și o serie de programe de studii suplimentare: Școala de Sănătate Publică Braun a Universității Ebraice din Ierusalim, Israel (2007, 2012); Școala de Sănătate Publică din Haga, Olanda (2008); Școala de Sănătate Publică a Universității Harvard, SUA (2008); Institutul de Sănătate Publică, Tokyo, Japonia (2007); Școala de Medicină Virginia de Est, SUA (2001, 2002, 2016).
Este autoare și coautoare a circa 50 articole şi lucrări publicate în ţară şi peste hotare, dintre care 11 manuale, ghiduri şi îndrumări metodice.
Vorbește fluent engleza, rusă; franceza – nivel mediu.
Cristina Gurez







