Iurie Țap, ex-vicepreședinte al Parlamentului, doctor în științe administrative, afirmă că, în contextul ping-pongului dintre autorităţile statului (Preşedinte, Guvern, CSP şi PG) privind problema Procurorului General, se impune necesitatea respectării principiului bunei-credinţe, or, ,,Buna-credinţă este baza oricărei autorităţi publice, a construcţiei legilor şi legilor însăşi (Thomas Jefferson), informează TRIBUNA.
În acest sens – a menționat fostul deputat – noua putere politică, dar şi Preşedintele trebuie să acţioneze cu bună-credinţă, utilizând pârghiile de care dispun, dar şi demonstrând ataşamentul faţă de valorile statului de drept.
„Ar fi şi cazul audierii în plenul Parlamentului, conform Legii cu privire la procuratură, a raportului Procuraturii Generale pentru anul 2020, cu participarea Preşedintelui, Guvernului (PM/MJ), CSP şi CSM, altor autorităţi ale statului, respectiv, urmare unor dezbateri fundamentate temeinic, să fie luate deciziile de rigoare”, a mai declarat liderul de opinie, adăugând: „Grebla aroganţei politice este una periculoasă…”.
Cristina Gurez







