Dinu Plîngău, deputatul Platformei DA, în următoarele zile va verifica dosarele tuturor candidaților înscriși în cursa pentru funcția de judecător la CEDO, informează TRIBUNA.
„Am fost delegat în calitate de membru în această Comisie din partea Parlamentului. Pentru a avea un concurs transparent și în urma căruia să avem cea mai bună reprezentanță la CEDO, voi publica periodic informații despre dosarele candidaților și informații despre desfășurarea concursului”, a precizat deputatul.
El a precizat că în concurs s-au înscris 13 candidați:
1. Vitalie Gamurari;
2. Alexandru Prisac;
3. Roman Zadoinov;
4. Ion Cojocari;
5. Marin Gurin;
6. Lilian Moraru;
7. Lilian Apostol;
8. Vladislav Gribincea;
9. Vladimir Grosu;
10. Victor Burac;
11. Gheorghe Mîțu;
12. Eșanu Nicolae;
13. Scobioala Diana.
„Absolut toți candidații sunt profesioniști. Respectiv, în zilele ce urmează voi verifica dosarele depuse de candidați și voi căuta informații ce se referă la integritatea persoanelor ce candidează. Rog presa și societatea civilă să fie activă în acest proces. Ne dorim la CEDO nu doar un bun specialist, dar și un om asupra căruia nu planează niciun dubiu față de integritatea acestuia”, a mai spus Plîngău.
Ședința Comisiei pentru selectarea candidaților la funcția de judecător la CEDO va avea loc la data de 21 ianuarie, ora 15.00.
Cristina Gurez







