[ X ]
Breaking news10 Decembrie 2020 14:18

Precizările CEC, după ce Curtea Constituțională a confirmat rezultatele scrutinului prezidențial

„Curtea Constituțională a confirmat rezultatele scrutinului prezidențial și a validat alegerea doamnei Maia Sandu în calitate de Președinte al Republicii Moldova. Decizia a fost luată astăzi, 10 decembrie, în cadrul ședinței Curții, ca urmare a examinării cererii Comisiei Electorale Centrale (CEC) depuse în acest sens la 23 noiembrie curent”, se arată într-un cmunicat al CEC, informează TRIBUNA.

În conformitate cu prevederile legale, candidatul a cărui alegere a fost validată, urmează să depună jurământul în fața Parlamentului și Curții Constituționale cel târziu la 45 de zile după alegeri.

Comisia Electorală Centrală precizează că din ziua depunerii jurământului începe efectiv exercițiul mandatului de Președinte al Republicii Moldova.

Cristina Pendea

Alte știri la rubrica
Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Misiunea dificilă, dar nu imposibilă, a noului Guvern Premierul Vasile Tofan preia conducerea Guvernului într-o perioadă destul de complicată pentru ţară. ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...