[ X ]
Breaking news12 Octombrie 2020 14:30

Prim-ministrul a condus o ședință de lucru privind cazurile de răpire a celor patru cetățeni de către structurile nerecunoscute din regiunea transnistreană

Prim-ministrul Ion Chicu a condus o ședință de lucru în cadrul căreia au fost readuse în discuție cazurile de răpire și privare de libertate a celor patru cetățeni moldoveni de către structurile nerecunoscute din regiunea transnistreană, transmite TRIBUNA.

Potrivit unui comunicat de presă, autoritățile naționale au discutat despre ultimele evoluții pe cazurile produse în perioada 7-8 octombrie curent, inclusiv acțiunile întreprinse în acest sens.

Reamintim că, doar două persoane din cele patru se regăsesc la domiciliul lor din stânga Nistrului.

În data de 9 octombrie curent, în cadrul reuniunii Consiliul Permanent al OSCE de la Viena, Republica Moldova a prezentat situația deteriorării drepturilor omului în legătură cu situațiile recente, iar mai multe state-membre ale organizației au condamnat cu vehemență impedimentele în libera circulație și abuzurile în materia drepturilor fundamentale ale omului.

Autoritățile competente ale statului depun eforturi pentru soluționarea acestui caz.

Cristina Pendea

Comentarii

Top știri

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Prevederile din programul noului Guvern care merită o atenţie deosebită Anterior, eu am expus public în numărate rânduri poziţia şi punctele de vedere pe care le am în raport ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...