[ X ]
Breaking news24 Aprilie 2020 10:00

Ministra Sănătății a prezentat informații actualizate privind controlul infecției prin Coronavirus de tip nou, la nivel național

Ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, astăzi, a prezentat informații actualizate privind controlul infecției prin Coronavirus de tip nou, la nivel național, informează TRIBUNA.

Astfel, Dumbrăveanu a anunțat despre un focar la Cocieri.

„Avem un focar și este vorba despre Centrul de Plasament Temporar pentru persoane cu dizabilități din satul Cocieri. Este vorba despre o sursă din exterior – un angajat. Până la momentul actual avem confirmați 8 beneficiari, care sunt testați pozitiv și 3 angajați. Au fost prelevate probe și astăzi vom veni cu rezultate, vor fi testați 40 de angajați și 58 de beneficiari”, a spus ministra.

„Tot astăzi vor fi aplicate măsuri intense de testare în spitalele din Căușeni și Orhei. Este o tactică agreată împreună cu medicii epidemiologici”, a mai comunicat Dumbrăveanu.

Totodată, potrivit informațiilor actualizate prezentate de Minister, la moment, 214 se află stare gravă, 17 – la respirație asistată și 546 – au o gravitate medie.

În același timp, ieri au fost externate 94 de persoane.

Amintim că, bilanțul persoanelor infectate a ajuns la 2926. În total, 755 persoane au fost tratate şi 80 persoane au decedat din cauza COVID-19.

Mihaela Conovali

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Impactul construcţiilor asupra evoluţiei PIB: tendinţă îngrijorătoare Datele oficiale făcute publice de Biroul Naţional de Statistică privind Produsul Intern Brut în primul ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...