Primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean, a fost premiat de TRIBUNA pentru rezultatele obținute la alegerile locale din 2019. Cu această ocazie, el a fost întrebat ce așteptări are de la anul 2020.
„Sper mult ca anul 2020 să devină un an mai bun decât precedentul, însă semnalele par a fi destul de sumbre. Cred că, după ce și societatea, dar și partenerii externi au remarcat ineficiența și instabilitatea clasei politice moldovenești, atenția ar trebui reorientată spre cetățean și spre cei care sunt mai aproape de grijile și nevoile acestuia. Aici mă refer la administrația publică locală și procesele absolut necesare de fortificare a capacităților acesteia”, a comunicat Bujorean.
Mihaela Conovali







