Viorica Dumbrăveanu e singura doamnă din Guvernul condus de Ion Chicu. Desigur, ar fi fost bine să fie mai multe femei în Executiv, dar Premierul Ion Chicu a avut calculele sale. Viorica Dumbrăveanu este ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, ea ocupând fotoliul Alei Nemerenco, ex-ministru în Guvernul Sandu. De altfel, acest post a fost preponderent ocupat de femei: Valentina Buliga, Silvia Radu, Ruxanda Glavan… – toate au gestionat acest domeniu, la un moment dat. Doamna Dumbrăveanu, aveți misiunea dificilă de a face regulă într-un domeniu extrem de complex. Succes!
Autor: TRIBUNA
Foto: Andrei Boguș














