De-a lungul anilor, Prim-miniștrii Republicii Moldova au luat mai multe decizii care au surprins societatea sau partenerii de guvernare. În context, TRIBUNA a realizat un clasament convențional la temă.
Pe primul loc este Chiril Gaburici. „La 4 iunie 2015 Premierul Chiril Gaburici a prezentat raportul de activitate a Guvernului pentru primele 100 de zile, iar la 12 iunie, în cadrul unui briefing de presă, și-a anunțat demisia din propria inițiativă din funcția de Prim-ministru al Republicii Moldova. Decizia sa de a demisiona a fost un şoc pentru politica moldovenească şi pentru societate, în general”, se spune în materialul citat.
Pe locul doi este Maia Sandu. „După cinci luni de stabilitate politică, pe data de 6 noiembrie curent, Guvernul Sandu își angajează răspunderea pentru modificarea Legii Procuraturii, știind că riscul demiterii e enorm. Moţiunea de cenzură privind demisia Guvernului a fost depusă de partenerii de coaliție – socialişti, și a fost votată şi de democraţi”, notează sursa.
Pe locul trei este Vlad Filat. „Pe data de 13 februarie 2013, Vlad Filat a anunțat că partidul său denunță acordul de constituire a coaliției de guvernare, știind că faptul dat poate duce la demisia Guvernului, lucru care s-a și întâmplat, pe 5 martie 2013”, se mai spune în materialul citat.
Notă: Varianta integrală a clasamentului poate fi accesată AICI.
Andriana Cheptine







