În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, politologul Dionis Cenușă a fost întrebat: „Cum ați caracteriza componența Guvernului Sandu?”.
„Noul Guvern este cel mai tânăr ca medie de vârstă și cel mai echilibrat din perspectiva egalității de gen în istoria politică a țării. La aceasta se mai adaugă reprezentarea diasporei, care constituie practic 1/3 din Cabinetul de miniștri. Guvernul este dinamic și dispune de cunoștințe sectoriale, dar nu în totalitate cunoaște toate aspectele legate de funcționarea mașinăriei de stat. Totuși, această lacună poate fi interpretată ca și avantaj, deoarece persoanele nu aparțin sistemului și, respectiv, dispun de integritate și încredere pentru a introduce și desfășura reforme”, a precizat politologul.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi mâine pe TRIBUNA.
Andriana Cheptine







