Chiar dacă la un moment dat ajung să guverneze RM, peste un timp trec nu doar în opoziție, ci și în opoziție extraparlamentară. Este soarta dură a majorității partidelor puterii în Moldova și la care TRIBUNA se referă în cadrul unui clasament convențional.
Pe primul loc în clasament este Partidul Democrat Agrar din Moldova. „A câștigat alegerile parlamentare din 1994, obținând 56 mandate de deputat din 101. Ulterior a trecut printr-un șir de scindări, iar în alegerile parlamentare din 1998 a obținut doar 3,63% și a rămas în afara Parlamentului”, notează sursa.
Pe locul doi este Partidul Forțelor Democratice. „În alegerile parlamentare din 1998 a obținut 8,84% și a venit la putere, creând, împreună cu Convenția Democrată din Moldova și blocul „Pentru o Moldovă Democratică și Prosperă”, coaliția de guvernare – Alianța pentru Democrație și Reforme. A guvernat mai puțin de doi ani, iar în alegerile parlamentare anticipate din 2001, a obținut doar 1,22% și a rămas în afara Parlamentului”, se spune în materialul citat.
Pe locul trei este Partidul Democrat din Moldova. „În alegerile parlamentare din 1998, participând sub denumirea de Mișcarea pentru o Moldovă Democratică și Prosperă, în cadrul unui bloc electoral cu același nume, a acumulat 18,16% și a venit la guvernare, în cadrul Alianței pentru Democrație și Reforme. Reprezentanții săi au fost și în funcția de Speaker, și în cea de Premier. Însă, în alegerile parlamentare anticipate din 2001, sub denumirea de Partidul Democrat din Moldova, a acumulat doar 5,02% și a rămas în afara Parlamentului”, mai notează sursa.
Notă: Varianta integrală a clasamentului poate fi accesată la acest link.
Cristina Pendea







