În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, deputatul democrat Sergiu Sîrbu a fost întrebat: Care e următorul pas pe care-l va întreprinde PDM în vederea creării unei coaliții de guvernare şi cu cine?
„Vom avea discuții în cadrul partidului după constituirea Parlamentului și după organizarea lui – formarea fracțiunilor, alegerea speakerului, comisiile parlamentare. Vom respecta promisiunile făcute în campanie, care țin de stabilitate, de dezvoltarea țării, de îmbunătățirea nivelului de trai. Noi credem în continuare că formula cea mai bună pentru a duce la îndeplinire aceste lucruri este o coaliție între PDM și Blocul ACUM. E momentul deci ca discursul de campanie să lase loc abordării pragmatice, în interesul cetățenilor țării”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului va fi publicată de TRIBUNA mâine.
Andriana Cheptine







