În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, unul din fondatorii Convenției Euro-Unioniste, Anatol Țăranu, analist politic, istoric, a fost întrebat de unde va lua bani Convenția Euro-Unionistă atât pentru evenimentele organizatorice, dar și eventual pentru campania electorală?
„La moment banii lipsesc cu desăvârșire. Intenționăm să acumulăm fonduri din donațiile persoanelor fizice cu viziuni eurounioniste. Înțelegem că nu avem nici o șansă să se reverse asupra noastră o abundență financiară din această sursă. Însă, nu avem și nu dorim să avem în spate susținerea din partea oligarhilor, diverselor fundații oculte s.a. Miza în exclusivitate este pe conștiința și solidaritatea națională a eurounioniștilor moldoveni. Mizăm pe un miracol și suntem convinși că cetățenii moldoveni simpli cu viziuni euro-unioste sunt capabili să-l producă”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.
Andriana Cheptine







