[ X ]
Breaking news27 Noiembrie 2017 14:11

Prim-ministrul Pavel Filip efectuează o vizită oficială în Georgia

Prim-ministrul Pavel Filip întreprinde, în perioada 27-29 noiembrie 2017, o vizită oficială în Georgia.

După cum informează TRIBUNA, potrivit unui comunicat de presă, premierul va avea întrevederi cu mai mulți oficiali de nivel înalt și va participa la „Tbilisi Belt and Road Forum”.

„Prim-ministrul Pavel Filip se va întâlni cu Premierul georgian, Giorgi Kvirikashvili, cu Preşedintele Parlamentului, Irakli Kobakhidze și cu Președintele Georgiei, Giorgi Margvelashvili. Oficiali vor discuta despre posibilitățile de dinamizare a parteneriatului bilateral. La 28 noiembrie curent, Șeful Executivului va participa la „Tbilisi Belt and Road Forum”. În cadrul evenimentului, vor fi abordate chestiuni ce ţin de facilitarea comerțului în contextul inițiativei Belt and Road (Un circuit, un drum – „Drumul Mătăsii”), modernizarea infrastructurii transporturilor, conexiunea digitală și asigurarea securității energetice. De asemenea, în marja lucrărilor Forumului, Premierul Pavel Filip va avea o întrevedere cu omologul său ucrainean, Volodimir Groisman şi cu vicepreşedintele Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, Alain Pilloux”, se mai spune în comunicat.

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...