Directorul executiv IDIS „Viitorul”, Igor Munteanu susține că decizia autorităților de la Chișinău și Kiev de instituire a regimului de control mixt la frontieră pe segmentul transnistrean constituie un element de dezvoltare pentru relațiile frontaliere.
Contactat de TRIBUNA pentru a afla poziția sa la această temă, Igor Munteanu a declarat că introducerea sistemului „doar crește capitalul politic al Republicii Moldova în raport cu autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol”.
„Cu siguranță deschiderea punctului dee control comun promite niște evoluții pozitive în procesul de reglementare teritorială. Astfel, e o evoluție foarte îmbucurătoare pentru că Republica Moldova în acest fel își restabilește o funcție importantă, care definește statele – cea de a-și controla frontierele externe. Faptul că acest lucru vine pe fundalul unei conlucări politice dintre Ucraina și RM, este meritul autorităților”, a menționat Munteanu.
În același timp, Igor Munteanu a adăugat că în proprții deosebit de mari persistă insinuări pe marginea acestui subiect, care de altfel nu este recunoscut de autoritățile transnistrene.
„Există foarte multă propagandă ostilă față de deschiderea acestui punct comun, pentru că cei care creează o anumită psihoză în regiunea transnistreană și la Moscova își doresc foarte mult să-și păstreze monopolul asupra actualei situații de conflict înghețat. Interesul RM este de a debloca reglementarea conflictului în direcția unui model care să corespundă interesului național”, a declarat Directorul executiv IDIS „Viitorul’’.
În context, Igor Munteanu a afirmat că proiectul demonstrează o acțiune de colaborare eficientă dintre autoritățile de la Kiev și Chișinău. „Autoritățile arată că pot aplica voința atunci cînd este nevoie, arată simbolic și asupra dialogului excelent, care există între Kiev și Chișinău. Este un pas foarte serios și acest lucru doar crește capitalul politic în Republica Moldova în raport cu autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol. Această acțiune arată foarte clar că nu există acest proiect de dezvoltare a unei statalități transnistrene, entitățile economice din regiune trebuie să se adapteze noului context în care singura autoritate viabilă este RM și nu regimul separatist de la Tiraspol. Acest control comun permite autorităților naționale a RM să impună un anumit filtru de calitate la tipurile de exporturi și la circulația din RM spre Ucraina. Deci, un control de frontieră nu este doar un element decorativ, dar un instrument al puterii politice și administrative a statului”, a menționat Munteanu.
Mihaela Conovali







